آموزش HTML5 - مقدمات

تصمیم گرفتم از این به بعد زبانهای برنامه‌نویسی رو چه سمت سرور چه سمت کلاینت رو تا جایی که خودم بلدم به زبان ساده اینجا بنویسم. شاید به درد کسی بخوره و کسی بخواد ازش استفاده کنه. با چه زبانی شروع می‌کنیم؟ HTML5

آموزش HTML5

html چیه؟ html مخفف hypertext markup language هست و برای تولید صفحات وب ازش استفاده می‌شه و خب به نظرم ساده‌ترین زبان برنامه‌نویسیه. البته به شرطی که اون رو جزء زبانهای برنامه‌نویسی به حساب بیاریم.

ابزارهای لازم

هر ادیتوری که دوست دارید و باهاش راحتید. یکی ممکنه با notepad راحت باشه یکی با ویرایشگر حرفه‌ای‌تر مثل notepad++ . از من بپرسید می‌گم دومی. چرا؟ خودتون استفاده کنید. دلیلش رو می‌فهمید. در کل اگر از ویندوز استفاده می‌کنید توصیه می‌کنم notepad++ و اگر از لینوکس استفاده می‌کنید توصیه می‌کنم از gedit استفاده کنید. مک؟ من هیچ اطلاعاتی از مک ندارم.

حالا اولین کدمون رو داخل ادیتور می‌نویسیم. هر ادیتوری که انتخاب کرده بودید. یه کد خیلی ساده:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Page Title</title>
</head>
<body>

<h1>This is a Heading</h1>
<p>This is a paragraph.</p>

</body>
</html>

توی این مرحله فایل رو ذخیره می‌کنیم. دو تا نکته رو فراموش نکنید. فایل رو به اسم index.htm یا index.html ذخیره کنید. و دوم اینکه encoding اون رو بگذارید روی UTF-8. حالا می‌خوایم کد بالا رو تجزیه و تحلیل کنیم. <!DOCTYPE html> داره به ما می‌گه که این یه فایل html هست. <html> تگ اصلی ما در فایلهای html هست. <head> یه سری اطلاعات اضافی در مورد این صفحه می‌ده. عنوان صفحه‌اس. <body> قسمت قابل مشاهده صفحه‌مون به حساب میاد. یعنی هر کدی که تو این قسمت وجود داشته باشه توی صفحه مرورگر ما قابل مشاهده خواهد بود. <h1> یه هدینگ بزرگه و <p> هم پاراگرافه. کلاً هر تگی در html به این صورت باز و بسته می‌شه و هر تگی که باز می‌شه حتماً باید بسته هم بشه. به کد بالا نگاه کنید. **نکته:** سعی کنید کدها رو خودتون تایپ کنید و کپی پیست نکنید که یادتون نره.

<tag> contents .... </tag>

ما در این آموزش‌ها HTML5 رو با هم یاد می‌گیریم. سوال: مگه ورژن‌های دیگه‌ای هم برای html وجود داره؟ جواب: بله. HTML‌ در سال 1991 به وجود اومده. HTML2.0 در سال 1995، HTML3.2 در سال 1997، HTML 4.01 در سال 1999 ، XHTML در سال 2000 و HTML5 هم در سال 2014 به وجود اومده. بعدش چی به وجود بیاد خدا داند.

[بالا]

کلیدواژه‌ها:   html     html5     آموزش hml5