خداحافظی اوبونتو با یونیتی: اوبونتو دیگر از یونیتی استفاده نمی‌کند

وقتی پروژه گنوم ۲ ادامه پیدا نکرد و به جای اون گنوم ۳ معرفی شد شرکت کانونیکال تصمیم گرفت unity رو ارائه کنه که بر پایه گنوم طراحی شده بود و از نسخه ۱۰.۱۰ اون رو به صورت رسمی روی اوبونتو جایگزین گنوم کرد. یونیتی محیط کاربری پیش‌فرض اوبونتو شد. اون اوایل خیلی‌ها از این ناراحت بودند که چرا گنوم ۲ ادامه پیدا نکرده و چرا اوبونتو رو باید با یه رابط جدیدی که کسی اون رو نمی‌شناسه ببینیم. یونیتی به این دلیل طراحی شده بود که در نت‌بوک‌ها (netbook) از همه فضاهای دسکتاپ بشه استفاده کرد. بر خلاف گنوم، KDE، Xfce و یا Lxde ، یونیتی مجموعه‌ای از نرم‌افزارها نبود. فقط اومده بود که از همین نرم‌افزارهای فعلی استفاده کنه.
بعد از این تغییر مهمی که کانونیکال ایجاد کرد و به سمت یونیتی چرخید، آمار استفاده از اوبونتو کمتر شد. اگر به سایت distrowatch مراجعه کنید مشخصه که تا سال ۲۰۱۱ اوبونتو حاکم بلامنازع توزیع‌های لینوکسی بود ولی از اون به بعد کم‌کم جاش رو به توزیع‌های دیگه به خصوص لینوکس‌مینت داد.
به تدریج نسخه‌های شش ماهه و LTS اوبونتو اومدن و رفتن و یونیتی تازه داشت جا می‌افتاد. به عنوان یه کاربر لینوکس، یونیتی نسبت به گنوم تجربه کاربری بهتری برای من داشت اما حدود ماه آوریل ۲۰۱۷ مارک شاتلورث اعلام کرد که نسخه ۱۸.۰۴ اوبونتو که نسخه LTS هم خواهد بود، پایان کار یونیتی خواهد بود و گنوم ۳ جایگزین اون میشه. اگر چه یکی دیگه از مدیران کانونیکال اعلام کرده که توسعه یونیتی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. اما می‌دونیم که کاربرا معمولاً سراغ نسخه‌های اصلی و پیش‌فرض سیستم‌های عامل می‌رن. ubuntu با یونیتی، فدورا با گنوم، پی‌سی‌لینوکس با KDE plasma و مانجارو با Xfce شناخته می‌شن. این مساله کم‌کم به مرگ unity منجر خواهد شد.
در حال حاضر اوبونتو ۱۷.۱۰ با گنوم‌شل منتشر شده و کانونیکال اعلام کرده که این یه پیش‌نمایش برای نسخه ۱۸.۰۴ خواهد بود که ماه آوریل ۲۰۱۸ منتشر می‌شه.

سایر مطالب این وبلاگ را از دست ندهید.

به بحث بپیوندید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *